پسر مبارک جانشین پدر شد

بنابر این گزارش، مبارک به ملک عبدالله ابلاغ کرده است که پارلمان مصر را به زودی منحل خواهد کرد و تدابیر لازم را برای انتخابات زودهنگام در نظر خواهد گرفت.

مبارک قصد دارد انتخابات پارلمانی را به جای اینکه در سال 2010 برگزار شود در تابستان امسال ترتیب دهد. او همچنین در حال بررسی انتخابات ریاست‌جمهوری و برگزاری آن در زمانی زودتر از سال 2011 است.

این اتفاقات در حالی انجام می شود که حسنی مبارک تلاش‌های زیادی را برای هموار کردن راه برای به ریاست رسیدن پسرش جمال و جانشینی وی به جای خود انجام داده است. اما مشکل مبارک در این زمینه این است که اکثریتی را که حامی پسر او باشد را در اختیار ندارد.

از سوی دیگر جریان‌های مخالف مصری از جمله اخوان المسلمین انتخاب جمال مبارک به جای پدر را تایید نمی‌کنند.

مبارک از 28 سال پیش سمت ریاست جمهوری بر کشور مصر را در اختیار گرفت و اکنون بالغ بر 81 سال سن دارد

منابع آگاه اعلام کردند که مرگ نوه‌ مبارک سهم به سزائی را در تصمیم وی برای استعفا داشته است.

پیش از این نیز روزنامه فرامنطقه‌ای "القدس العربی " با اشاره به احتمال صدور دستور "حسنی مبارک " رئیس جمهوری مصر در چند روز آینده برای برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد، آن را در جهت فراهم کردن مقدمات موروثی کردن ریاست جمهوری در این کشور ارزیابی کرد.

القدس العربی نوشت: با افزایش پیش‌بینی‌ها و اخبار رسیده مبنی بر صدور دستور ریاست جمهوری مصر در چند روز آینده برای انحلال پارلمان مصر و دعوت به انتخابات پارلمانی زودرس، برخی منابع این دستور را دلیلی بر تعجیل انتخابات ریاست جمهوری در پاییز سال 2011 و اجرای آنچه به موروثی کردن ریاست جمهوری معروف است، اعلام کردند.

"دکتر ثروت بدوی " کارشناس قانون اساسی مصر که خود نیز در سال 1971 در تدوین قانون اساسی این کشور مشارکت داشته است به القدس العربی گفت: روشن است که ما در مرحله‌ای هستیم که حسنی مبارک در حال انتقال ریاست جمهوری به فرزندش "جمال مبارک " است و دستور انحلال پارلمان نیز با هدف دور کردن نمایندگان جماعت "اخوان المسلمین " و نمایندگان مستقل از پارلمان جدید است تا مقدمات اجماع نمایندگان آتی پارلمان بر ریاست جمال مبارک فراهم شود.

این کارشناس حقوقی افزود: اصلاحات اخیر در قانون اساسی نیز طوری اعمال شده است که فقط نامزد حزب حاکم [جمال مبارک] پیروز انتخابات آتی ریاست جمهوری باشد.

مبارک از 28 سال پیش سمت ریاست جمهوری بر کشور مصر را در اختیار گرفت و اکنون بالغ بر 81 سال سن دارد.

/ 2 نظر / 9 بازدید
نازلی

سلام خوشحال شدم به وبلاگم سر زدی.[فرشته]