حجاب بی حجاب چون...

البته چنین استدلالی فقط در مورد احکام حجاب و روابط زن و مرد ، مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه افراد با طرح چنین تفاوت هایی بین زمان حال و قرن ها پیش، بازنگری در بسیاری از احکام و دستورات اسلام را لازم می دانند. بدیهی است که انسان از نظر علم و فناوری به پیشرفت های عظیمی نائل شده و طبعاً هیچکس منکر لزوم تطبیق و بهره گیری از عنصر زمان و مکان و تغییر شرایط در صدور احکام دین نیست. اما در اینگونه موارد لازم است به یک نکته توجه داشت.

 پیشرفت علم، یعنی انسان امروز، مواد و موجودات اطراف خود و همچنین قوانین عالم را تا حدی شناخته و از آنها به نفع خودش استفاده برده. جاذبه ی زمین، نیروی گریز از مرکز، وراثت، مهار انرژی ها و غیره، بخشی از قوانین عالم هستند که انسان به تدریج آنها را شناخته و از آنها بهره مند می شود. ولی با وجود این همه پیشرفت و رشد علمی، انسان هنوز نتوانسته قوانین عالم خلقت را تغییر دهد. چرا که قوانین عالم، تغییر ناپذیرند و با گذشت زمان و پیشرفت بشر تغییر نمی کنند.

قوانین عالم، تغییر ناپذیرند و با گذشت زمان و پیشرفت بشر تغییر نمی کنند.

بدیهی است که این قوانین صرفاً به علومی مثل فیزیک و شیمی و ریاضی خلاصه نمی شود. و در همه ی ابعاد جهان آفرینش وجود دارند، از جمله ی آن ها خصلت ها و خصوصیاتی است که در وجود انسانها قرار داده شده که هر کدام از این ویژگی ها کارکرد خاص خود را دارند. مثلاً انسان هم مثل همه ی جانداران برای بقا، نیازمند به تغذیه است. و علم با همه ی پیشرفتی که داشته نتوانسته نیاز به تغذیه را در وجود انسان از بین ببرد. ممکن است شکل و اندازه غذا را تغییر داده باشد و مثلاً گاهی با قرص و سرم و آمپول مواد را به بدن برساند ولی نتوانسته در اصل ماجرا تغییری به وجود آورد.

 از جمله این خصوصیات، وجود غریزه ی جنسی در انسانهاست و علت وجود چنین غریزه ای، لزوم زاد و ولد و بقای نوع آنهاست. براساس همین غریزه، زن و مرد نسبت به هم جاذبه و تمایل دارند. البته نوع تمایل و جاذبه مرد نسبت به زن، تفاوت دارد با نوع تمایل و جاذبه زن نسبت به مرد و هر کدام از آنها نگاه متفاوتی به دیگری دارد. در طبیعت و سرشت زن، میل به جلب توجه و دلبری و تصاحب قلب مرد قرار داده شده و در طبیعت و سرشت مرد ، میل به تصاحب و کامجویی از زن نهفته شده. وجود این خصلت ها در زن و مرد به گذشت زمان و دوران شترسواری و بیابان نشینی و یا دوران اینترنت و اتم و لیزر ربطی ندارد. تا وقتی که زن، زن است و خصلت های زنانه دارد و مرد، مرد است و خصلت های مردانه دارد و تا وقتی غریزه های طبیعی در وجود انسانها زنده است، تمایل و جاذبه بین زن و مرد برقرار است.

 از نظر اسلام ، انسان برای رسیدن به هدف های متعالی خلق شده و در وجودش ابزار رسیدن به این هدف های عالی قرار دارد. مثل تمایل انسان به رشد و پیشرفت و نارضایتی از رکود و عقب ماندگی، علاقه به زیبایی، میل به خوشبختی و آرامش. جاذبه نسبت به خوبی و خیر و فضایل اخلاقی، تنفر از اسارات و انزجار از تحقیر و بعضی خصلت های دیگر که در وجود همه ی انسانها در هر جای دنیا، قرار دارد. و توجه به این خصلت ها و ویژگی ها باعث رشد و تعالی انسان خواهد شد.

اگر انسان همه ی فکر و ذکرش رسیدگی به نیازهای جسمی و غریزی اش باشد، از رسیدن به اهداف عالی و متعالی باز می ماند و از طرف دیگر نمی تواند این نیازها را نادیده بگیرد.

اما از طرف دیگر ، انسان به حکم اینکه یک موجود زنده است ، نیازهای جسمانی هم دارد. مثل نیاز به تغذیه و لزوم استراحت و برخوردداری از لذت های جنسی. اگر انسان همه ی فکر و ذکرش رسیدگی به نیازهای جسمی و غریزی اش باشد ، از رسیدن به اهداف عالی و متعالی باز می ماند و از طرف دیگر نمی تواند این نیازها را نادیده بگیرد. به همین دلیل اسلام برای رسیدن به هر دو جنبه ی وجودی انسان (رشد خصلت های عالی انسانی و تأمین سلامت و نیازهای بدن) راهکارهایی را ارائه کرده. از نظر اسلام، انسان موظف است به میزان لازم تغذیه داشته باشد و در حد نیاز استراحت کند و در حد اعتدال کامجویی جنسی داشته باشد.

 بنابراین مردان و زنان، فقط در محیط خانواده و در کادر قانون ازدواج و همراه با پذیرش بعضی تعهدات نسبت به هم، می توانند از همسران شرعی خود کامجویی کنند. و هر کدام از آنها، از اینکه در خارج از کانون خانواده در جستجوی کامیابی باشند ، منع شده اند . مهم ترین روشی که باعث می شود چنین حد و اندازه ای رعایت شود، اینست که زنان و مردان مراقب نگاه هایشان باشند و زنان با ظاهر ساده و پوشاندن بدن، طوریکه باعث تحریک مردان نامحرم نشوند در جامعه حاضر شوند و هر مرد و زنی از انجام هر کاری که باعث تهییج و تحریک دیگری شود ، حتی نگاه خیره به هم منع شده اند. (به داستان اول مقاله رجوع کنید) زنان برای جلب توجه مردان، در معابر عمومی آرایش می کنند و یا لباس هایی می پوشند که قسمتی از بدن را برهنه بگذارد و یا لباس هایشان را به رنگ غیرمتعارف انتخاب می کنند. هر چند بعضی ها بسیار تلاش می کنند این موضوع را انکار نمایند.

انجام چنین رفتاری به هر شکل و در هر عصر و زمانی که باشد و در هر دوره ی تمدنی بشر، باعث می شود کامجویی انسانها از محیط خانواده خارج شود.

 

/ 20 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده

سلام می کنم که سلامت بشی .آپم.سر بزنیت.[گل][لبخند]

سوگند

سلام مرسی کهاز حضورت در وبم ولی خانمی فونتت بهم ریخته است نتونستم بخونم لطفا درستش کن [گل] موفق باشی

بهار آذر

سلام من متوجه صحبت های خانم "مینو بدیعی" نشدم.البته با اینکه مردان ایرانی کمی غیرت به خرج بدن وبه یک زن کفایت کنن کاملا موافقم. امان از این مردان ایرانی!!!! درهمین جا بابت کدورتهای گذشته از مینو بدیعی عذر میخوام. امیدوارم مرا به خاطر جوانیم ببخشند. ممنون

شیوا

به نظر من که حجاب فقط یک سمبل . یعنی همه زنان روی زمین با حجاب ارزیابی میشن؟؟

سودابه

سلام بر دوست عزیز خب انگار که من اومدم توی یک وب خارجکی[خنده][چشمک] اخه فونتش همه به صورت برنامه نویسیه [تعجب] چیزی نفهمیدم ولی ممنون که اومدی خوشحال شدم بازم برای عرض تشکر خدمت میرسم التماس دعا و شاد باشی

عسلی

سلام گلم طاعات و عباداتت قبول درگاه باری تعالی ممنون که پیشم میای آزاده ی عزیزم این چندمین باره که من میام اما فونتت قاطی پاطیه چیزی نمیفهمم ط§غŒط¬ط§ط¯ طھط­ظˆظ„غŒ ط¹ط¸غŒظ… ط¯ط±ط² این عنوانه وبلاگته[تعجب][تعجب][تعجب] در هر صورت از حضور سبزت ممنونم شدیدا التماس دعا که واسه حل مشکلی که دارم فقط دعا میتونه کارساز باشه سر سجده ی عشق و سر سفره ی افطار خواهش میکنم منم دعا کن ممنونم با آرزوی ایمان سلامتی شادی و موفقیت[لبخند][گل] [خداحافظ]

شیدای یار

[گل]ميلاد کريم سبزپوش آل فاطمه، محرم مادر، تنهاترين سردار لشکر حيدر و غريب شهر پيامبر تهنيت باد.[گل]

شیدای یار

سلام عزیزم [قلب] وبلاگ واقعاَ زیبایی داری. مطلبت را تا انتها خواندم. زیبا بود و کامل. موفق باشی. التماس دعا. ما را در سفره های سحر و افطار از دای خیر خودت فراموش نکنی. یاعلی.

soda

جالب بود.......