وظایف زوجین به هم

1 ) اظهار محبت زبانی :

 از نظر اسلام منتهاى اهانت و تحقیر براى یک زن اینست که مرد بگوید من ترا دوست ندارم , از تو تنفر دارم , و آنگاه قانون بخواهد بزور و اجبار آن زن را در خانه آن مرد نگهدارد . قانون می تواند زن را در خانه مرد نگهدارد , ولى قادر نیست زن را در مقام طبیعى خود در محیط زناشوئى , یعنى مقام محبوبیت و مرکزیت نگهدارى کند . قانون قادر است مرد را مجبور به نگهدارى از زن و پرداخت نفقه و غیره بکند , اما قادر نیست مرد را در مقام و مرتبه یک فداکار و بصورت یک نقطه گردان در گرد یک نقطه مرکزى نگهدارد . از این رو هر زمان که شعله محبت و علاقه طرفین خاموش شود ازدواج از نظر طبیعى مرده است.  پروفسور ریک , روانشناس امریکائى می گوید :« بهترین جمله اى که یکمرد میتواند بزنى بگوید , اصطلاح ( عزیزم , تو را دوست دارم ) است. » هم او میگوید : « خوشبختى براى یک زن یعنى بدست آوردن قلب یکمرد و نگهدارى او براى تمام عمر .» 

رسول اکرم , آن روانشناس خدائى ,  مى فرماید: « سخن مرد به زن ( تو را دوست دارم) , هرگز از دل زن بیرون نمى رود »

مردان شکارچى نیز از این احساس زن همواره استفاده میکنند . دام [( عزیزم , از عشق تو میمیرم )] براى شکار دخترانى که درباره مردان تجربه اى ندارند بهترین دامها است .

2 ) محبت به این صورت که :

درمقابل خشمش به اندازه ای سکوت کند که او را خشمگین تر نکند و به اندازه ای حرف بزند که او را خشمگین تر نکند.

3 )محبت به صورت انجام وظیفه در مقابل همسر

 وظیفه مردها در مقابل زن ها: اول ،هنگام ورود به خانه پاسخگوی خوبی به سئوالاتش باشید. دوم ، وقتی که زن برای مرد چیزی راتعریف می کند از مرد درد دل می خواهد نه راه حل، لذا مرد باید با او هم دردی کند.

سوم، زن دوست دارد با مرد خودش صحبت کند، مرد باید به این خواسته زن توجه نماید.

اما سه وقت است که خانمها باید مراقب باشند :

اول، 15 دقیقه اولی که مرد وارد خانه میشود . دوم، وقتی که مرد در مورد مسائل فرزندان صحبت می کند .

سوم، هنگامی که حرف مرد به عنوان قانون ، فرمان ، دستوری صادر می شود برای شکسته نشدن ابهت مرد گوش دادنش لازم است .

امام باقر ( ع ) میفرماید :

« زن باید چند وظیفه را نسبت به شوهرش اعمال بکند : نخست: در مقابل شوهرش شیک ترین لباس را بپوشد . دوم: از اسرار زندگی تا لحظه آرامش برای مرد چیزی نقل نکند مثل مشکلات زندگی . سوم: نسبت به آنچه که شوهرش به آن می پردازد وحالت تهاجمی دارد احساس صبوری از خود نشان دهد.

وظایف مرد نسبت به زن : یک، نسبت به آنچه که زن از احساساتش بروز می دهد و خطاست چشم پوشی کند. دوم، مرد نسبت به زن باید مدیریت فکری داشته باشد . » زیرا خانمها از نظر عاطفی در صورتی که در شرایط جدید قرار بگیرند بازگشت به حالت گذشته برایشان سخت است .

4 ) محبت به صورت الفت اخلاقی داشتن که در چهار چیز است :

اول: نشستن زن و مرد در کنار هم و گرفتن دست یکدیگر تا علا قه شان به یکدیگر منتقل شود .

پیامبر اکرم ( ص ) می فرماید:« نشستن زن ومرد درکنار هم و در کنار فرزندشان که بتوانند محبت کنند در پیشگاه خداوند ثوابش بیشتر از اعتکاف در خانه من است. »

دوم: به همدیگر بگویند که یکدیگر را دوست دارند و دلیلشان را هم بگویند امام صادق (ع) می فرماید:« هر کس ما را بیشتر دوست دارد به همسرش بیشتر دوستی می کند.» 

سوم: در کنار هم غذا خوردن 

چهارم: رفتارهای مثبت همدیگر را تایید و مورد توجه قرار دهند.

پنجم: در قضاوت عجله نکردن نسبت به کارهای یکدیگر، داشتن صداقت ( صراحت وصمیمیت ) و ابهام زدایی کردن  

تبیان

/ 0 نظر / 9 بازدید