خداحافظی میرحسین موسوی از سیاست

آیت‌الله محمد یزدی ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران در سخنانی اظهار داشت: به حمدالله دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نظام ایران با همه فراز و نشیب‌ها به خوبی برگزار شد و این دوره از انتخابات در مقایسه با دیگر دوره‌ها از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است.وی ادامه داد: حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای که پس از رفراندوم جمهوری اسلامی بیشترین میزان حضور بود یکی از ویژگی‌های مهم دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شمار می‌رود.

عضو شورای نگهبان کشیده شدن دامنه بحث‌های انتخاباتی در میان عامه مردم و همچنین افزایش سطح آشنایی مردم با مسائل سیاسی و انتخاباتی را از دیگر ویژگی‌های این دوره از انتخابات برشمرد و گفت: انتخابات دهم یکی از سالم‌ترین و پاکترین انتخابات‌های کشور پس از انقلاب اسلامی است و به همین دلیل دشمنان نظام سرمایه‌گذاری بسیاری کردند تا به سلامت و پاکی انتخابات ضربه بزنند و آنها در این ایام با همه توان سلامت انتخابات را هدف قرار داده بودند.

وی در ادامه با اشاره به احتیاط و دقت نظر شورای نگهبان در استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای برگزاری انتخابات را مورد توجه قرار داد و افزود: من در شورای نگهبان طرفدار الکترونیکی شدن انتخابات بودم ولی مجموع شورا تاکید داشتند که در کنار ابزارهای الکترونیکی برای حفظ اطمینان از روش دستی نیز استفاده شود.

* حضور بی‌سابقه نمایندگان کاندیداها در شعب اخذ را‌ی

وی در ادامه رقم حضور نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در پای صندوق‌های رای را در این دوره از انتخابات بی‌نظیر دانست و گفت: به دلیل رقابت‌های موجود در پای 46 هزار صندوق رای از سوی یکی از کاندیداها 40 هزار نماینده و از سوی کاندیدای دیگر 33 هزار نماینده معرفی شده بود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به حضور ناظران شورای نگهبان در تمام شعب اخذ رای تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل برگزاری انتخابات‌های متعدد در کشور دستگاه‌های شورای نگهبان در حال حاضر تکمیل شده است و گاهی اوقات حتی وزارت کشور نیز برای تطبیق آمار از دستگاه‌های شورای نگهبان استفاده می‌کرد.

آیت‌الله یزدی با تاکید بر رعایت امنیت و سلامت در برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشیم و شهادت می‌دهم این انتخابات یکی از پاک‌ترین و سالم‌ترین انتخابات‌های کشور بوده است و البته حوادث و اشتباهات جزئی وجود داشته که به هیچ وجه کل انتخابات را مورد تاثیر قرار نمی‌دهد.

وی با اشاره به بازشماری آرا گفت: تفاوت محسوسی در بازشماری آرا 10 درصد از صندوق‌های رای مشاهده نشد که تاثیری در پرکردن فاصله 11 میلیونی آرا داشته باشد.

آیت‌الله یزدی رسیدگی دقیق شورای نگهبان به شکایت کاندیداها مورد توجه قرار داد و گفت: در فرصت 5 روزه نهایی نیز شکایت جدیدی حاصل نشد و شورای نگهبان در طول این دوران با دقت و برگزاری جلسات متعدد صحت انتخابات را بررسی و در نهایت آن را تایید کرد.

* کشور حساب و کتاب و قانون دارد‌

وی با اشاره به برخی تلاش‌ها در خصوص متشنج کردن فضای کشور گفت: کشور اسلامی ما حساب و کتاب و قانون دارد و دستگاه‌های امنیتی، قضایی و انتظامی با خودسری‌ها برخورد خواهند کرد.

آیت‌الله محمد یزدی با اشاره به ادعاهای مطرح شده مبنی بر ایجاد تقلب و تخلف در انتخابات تصریح کرد: می‌گویند انتخابات به نحوی پیش رفته که نظر مردم نسبت به یک کاندیدا جلب شده است و مناظرات باعث ایجاد چنین روندی شده است.

وی ادامه داد: هیچگاه نمی‌توان انتخابات ریاست جمهوری را با مطرح کردن چنین دلایلی باطل کرد اینها حتی قبل از شروع انتخابات نیز می‌گفتند که در انتخابات تقلب خواهد شد.

* یک مورد خرید و فروش رای مشاهده نشد

وی انتشار آمار جزئی صندوق‌های رای در انتخابات ریاست جمهوری را بی‌سابقه و مفید عنوان کرد و گفت: در همه دوره‌ها انتخابات به همین سبک و با همین قوانین برگزار شده است و خوشبختانه در این دوره از انتخابات حتی در یک نقطه هم خرید و فروش رای مشاهده نشده است.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم بیان داشت: ادعای ابطال انتخابات ادعایی لغو است و حتی دوستان خود آقای موسوی نیز لغو بودن این ادعا را تایید می‌کنند و حتی مراجع عظام تقلید از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی نیز گفته‌اند که ابطال انتخابات امکانپذیر و معقول نیست و خود آنها هم می‌دانند که ادعای غلطی را مطرح می‌کنند.

وی تاکید کرد: طرح اصلی آنها قرار گرفتن در برابر نظام و مقابله با اصل نظام بود و آقای موسوی در حالیکه هنوز حتی یک صندوق رای هم باز نشده بود اعلام کرد که پیروز انتخابات است.

آیت‌الله یزدی در ادامه با اشاره به حوادث بعد از انتخابات و اقدامات صورت گرفته از سوی شخصیت‌های نظام برای نصیحت میرحسین موسوی گفت: تعداد زیادی از شخصیت‌ها از جمله آیت‌الله هاشمی شاهرودی، حجت‌الاسلام اژه‌ای، حجت‌الاسلام پورمحمدی و بسیاری دیگر از دوستان و مخالفان آقای موسوی را نصیحت کردند که به این روند که در پیش گرفته خاتمه دهد.

وی در ادامه گفت: متاسفانه آقای موسوی با تکیه به برخی از نیروها در این دوره از انتخابات خود را ضایع کرد. وی اگر چهار سال تحمل می‌کرد شاید می‌توانست در دوره بعد انتخابات به موفقیت دست یابد.

* موسوی را تایید صلاحیت نخواهیم کرد‌

وی در پاسخ به سئوالی در ارتباط با تایید میرحسین موسوی در صورت کاندیداتوری در انتخابات دوره آینده ریاست جمهوری گفت: اگر من و امثال من در شورای نگهبان حضور داشته باشیم صلاحیت وی را ‌تایید نخواهیم کرد شاید دیگر مردم و دوستان ایشان هم وی را تایید نکنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز فعالیت دولت دهم در آینده نزدیک اظهار داشت: همواره در جلسات خصوصی به عنوان یک روحانی و طلبه توصیه‌هایی را به رئیس جمهور داشته‌ام و در آینده از ایشان می‌خواهم شرح صدر بیشتری داشته و با تدبیر بیشتری عمل کنند و همه قشرها را زیر پوشش قرار دهند.

وی در پایان تاکید کرد: کشور به خوبی می‌تواند راه رشد و پیشرفت را در سایه رهبری‌های امام‌گونه آیت‌الله خامنه‌ای طی کند و امیدواریم این ضربه‌ها که در اثر شرایط اخیر به حیثیت بین‌المللی نظام وارد شد هرچه زودتر جبران شود.

تابناک

/ 0 نظر / 9 بازدید