لزوم شناخت حقوق و وظایف دو جانبه در خانواده

شناخت حقوق

در بسیارى مواقع ، نشناختن حق و وظیفه ، ریشه ی عدم انجام وظیفه است و اگر آگاهى از وظیفه وجود داشته باشد ، تا حدى جلوى کوتاهی ها و تخلفات گرفته مى شود.

پس در یک مجموعه که هر کدام از افراد ، وظایفى بر دوش دارند ، گام نخست آن است که وظیفه را بشناسند ، سپس به آن عمل کنند.

وظایف دو جانبه

در یک خانواده ، دو طرفى که زندگى مشترک دارند ، حقوق متقابل نیز دارند. وقتى زن و شوهر ، همچنین اولیاء و فرزندان هر کدام وظیفه اى نسبت به طرف مقابل دارند ، اگر آن را بشناسند و به آن عمل کنند ، على القاعده نباید در خانه مشکل و اختلافى پدید آید.

باید هم زن در برابر شوهرش مطیع ، صبور ، متحمل ، قدردان و وفادار باشد ، هم شوهر نسبت به همسرش بردبار، نیکوکار، قدر شناس ، احترام گذار و تامین کننده نیازهاى معیشتى و آسایش باشد.

در سامان یافتن مساله حقوق و وظایف در خانواده سه مرحله وجود دارد:

اول : شناخت این حقوق و وظایف

دوم : عمل به آن وظیفه و تکلیف

سوم : مراعات دو جانبه این حقوق

اگر این سه با هم در رفتار و معاشرت خانوادگى وجود داشته باشد ، کار به بروز مشاجره و دعوا و شکایت و دادگاه و زندان و جدایى و... کشیده نمى شود و محلى براى نزاع نخواهد بود.

باید هم زن در برابر شوهرش مطیع ، صبور ، متحمل ، قدردان و وفادار باشد ، هم شوهر نسبت به همسرش بردبار، نیکوکار، قدر شناس ، احترام گذار و تامین کننده نیازهاى معیشتى و آسایش باشد.

اگر صبورى و قناعت و پرهیز از پرخاش و بددهنى و بى احترامى خوب است ، باید از هر دو سو باشد ، نه آنکه یکى به خود حق بدهد هر چه خواست بگوید و هر چه خواست انجام دهد ، ولى از طرف مقابل انتظار داشته باشد که جز تسلیم و سکوت و تحمل و ادب ، برخوردى نداشته باشد و در مقابل هتاکی ها و بى حرمتی هاى او حتى پاسخى معمولى هم ندهد!

در احادیث آمده است که : زن از شوهر خویش ، فرمانبردارى داشته باشد ، بى رضایت او کارى نکند و جایى نرود ، نسبت به او حالت تمکین داشته باشد ، شوهر را نیازارد ، او را اندوهگین نسازد ، در خانه خدمت کند ، شوهر دارى نماید ، رضایت او را از هر جهت جلب کند ، چراغ روشن کند ، غذا بپزد ، خانه را مرتب کند ، وقتى شوهر مى آید از او استقبال کند و آنگاه که از خانه بیرون مى رود بدرقه اش کند ، خود را براى غیر شوهرش نیاراید ، بى اجازه و رضایت او در اموالش دخل و تصرف نکند و... (1)

از سوى دیگر بر عهده مرد است که لوازم زندگى و خوراک و پوشاک و مسکن را تهیه کند ، در حد توان بر خانواده اش وسعت و گشایش دهد ، احترام زن را نگه دارد و از آزار و ضرب و شتم او بپرهیزد ، خود را براى همسرش آراسته و مرتب سازد ، بخشى از وقت خود را صرف رسیدگى به کارهاى خانه و انس با خانواده کند ، با مدارا و خوش زبانى برخورد کند و...

طبیعى است که اگر زن و شوهر ، هر دو به این وظایف عمل کنند ، خانه و خانواده اى خواهند داشت با صفا، آرام ، گرم و با محبت که زمینه ی رشد اخلاقى و تعالى فرهنگى خود و فرزندان شان نیز فراهم خواهد بود.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) فرمود:

خیرکم ، خیرکم لاهله و انا خیرکم لاهلى (2)؛ بهترین شما کسى است که نسبت به خانواده اش بهتر باشد و من بهترین شمایم نسبت به خانواده ام .

اگر در روایات است که : زن ، محبت خویش را نسبت به شوهر ابراز کند و خویش را براى او بیاراید و سخنان دلپسند بگوید تا در چشم و دل شوهرش جاى بگیرد ، این را هم گفته اند که شوهر ، در بیرون از خانه حریم نگاه ها و ارتباط هایش را نگه دارد و به نوامیس ‍دیگران چشم ندوزد و چون از سفر باز مى گردد براى همسرش سوغاتى بیاورد و هدیه بدهد و نیازهاى عاطفى و جسمى او را بر آورد و...

اگر همسران پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله ) به سفارش قرآن کریم ، به زندگى با قناعت و زاهدانه آن حضرت مى ساختند ، آن حضرت نیز در کارهاى خانه کمک مى کرد ، از هر چه مى خوردند ، مى خورد و هرگز از هیچ غذایى بد نمى گفت .

این است مفهوم عدل و انصاف در زندگى مشترک و خانوادگى . مراعات دو جانبه نسبت به حقوق متقابل زن و شوهر، رمز دوام و استحکام بنیان خانواده و تقویت انس و الفت در میان همسران است .

ادامه ی این مطلب را که راجع به تقسیم کار توضیح بیشتری می دهد را در مقاله ی بعد مطالعه کنید.

 

پی نوشت ها :

1- وسائل الشیعه ، ج 14، ص 111،

2- وسائل الشیعه ، ج 14، ص 122.

 

منبع : تلخیص شده از کتاب " الفباى زندگى (آشنایى با اصول و عوامل تحکیم خانواده ) "

/ 1 نظر / 8 بازدید

سلام از سایت ما دیدن کنید و به صورت رایگان آگهی خود را و یا لینک وبلاگ یا وب سایت خودتان را در سایت ما اضافه کنید دانلود رایگان کتاب های الکترونیکی , فیلم , مجلات , عکس WWW.AGAHIONLINE.COM آگهی آنلاین,آگهی رایگان,آگهی,نیازمندیها,آگهی استخدام,آگهی های استخدام,آگهی های استخدامی, تبلیغات,آگهی اینترنتی,نیازمندیهای اینترنتی ایران,تبلیغات رایگان در سایت ,تبلیغ رایگان دراینترنت,تبلیغات رایگان دراینترنت, ,تبلیغات اینترنتی, درج آگهی رایگان دراینترنت ,آگهی اینترنتی, درج آگهی رایگان سایت آگهی آنلاین